Podoba Ci się ten blog? Chcesz być na bieżąco z nowościami - subskrybuj kanał RSS... Co to jest RSS?

niedziela, 12 grudnia 2010

Książka na weekend II: Dlaczego chcemy, żebyś był bogaty

Robert T. Kiyosaki (po lewej)
i Donald J. Trump

"(...) Zawsze bardzo polecałem koncentrowanie się, ponieważ jest ono jednym z podstawowych elementów radzenia sobie z problemem, tak jak świadomość jest pierwszym krokiem do postępu. Bo przecież jak możesz rozwiązać problem, którego nie widzisz? My skupiliśmy się na identyfikacji tych trudnych kwestii tak, abyś Ty mógł szybciej odnaleźć możliwe rozwiązania - tak na płaszczyźnie indywidualnej, jak i zbiorowej..."
Donald J. Trump & Robert T. Kiyosaki, 'Dlaczego chcemy, żebyś był bogaty.'


Dzisiaj przybliżę Ci kolejną moją weekendową czytankę: książkę, która zadziwiła mnie już na sklepowej półce...

Takie to dziwne?
Od kilku lat podziwiam Donalda Trumpa. Za osiągnięcia, za tupet, za charakter, za Midasowy dotyk i przerażającą szczerość. Ale książkę, którą czytałem dzisiaj, Trump dyktował razem z innym współczesnym krezusem: Robertem Kiyosakim. Dwa autorytety, mój - Trump, i większości Polaków związanych z ideą niezależności finansowej - Kiyosaki... we wspólnej pracy!

Autorzy:
Donald J. Trump - właściciel The Trump Organization, największy na świecie przedsiębiorca na rynku nieruchomości luksusowych, host programu 'The Apprentice' w NBC, współwłaściciel największych na świecie konkursów piękności, autor 10 książek i właściciel Trump University Online... Najbardziej znany z powiedzeń 'Think big!' i 'Your'e fired!' :)
Robert Kiyosaki - autor serii książek 'Bogaty Ojciec' i najpopularniejszej na świecie gry ekonomicznej CasFlow, założyciel Rich Dad Company i najbardziej znany na świecie propagator idei niezależności finansowej i budowania przychodów pasywnych.

Część I: dlaczego Donald Trump i Robert Kiyosaki napisali tę książkę?
Pierwsza część książki nie porywa. Każdy rozdział zbudowany jest z dwóch części: pierwsza to treść Kiyosakiego; fabularyzowana i rozciągnięta do granic możliwości forma przypowiastek. Druga część to wypowiedź Trumpa: krótsza, za to bogatsza w treść - choć też przepełniona przechwałkami i cytowaniem samego siebie jako autorytetu (za to gościa lubię, ale wiem, że w Polsce zaraz znajdą się malkontenci gotowi go ściągnąć z piedestału). Tak też jest w pierwszej części - bajki przechwałki, podszyte polityką (Trump odgraża się, że będzie kandydował na prezydenta USA - historia jednak nie sprzyja bogaczom z takimi zamiarami). Ogólnie motywacja obu panów, poza $, to takie powszechnie znane problemy jak: zanik klasy średniej, problemy z zadłużeniem, niepewność rynków, deficyt wymiany zagranicznej... Część, którą zdecydowanie można sobie odpuścić.

Część II: Trzy rodzaje inwestorów
I zaczyna się 'miodzio' :). W drugiej części książki autorzy przekonują nas, że istnieje patent na bogactwo i szczęście. Najważniejszym stwierdzeniem jakie spotkałem jest to o znaczeniu inwestowanego czasu. Kiedy stracisz pieniądze zawsze możesz zarobić nowe. Jeśli stracisz czas - to na prawdę go 'tracisz', i już nigdy go nie odzyskasz. Znajdziemy tu też rozważania na temat zaangażowania, emocji i kreatywności w zarządzaniu swoimi finansami. A na koniec spotkamy się z jedną z podstawowych dla Trumpa kategorii biznesowych - rozwojem samoświadomości.

Część III: Decydujące chwile: aby nie ograniczać się tylko do wygrywania i przegrywania
Ta część książki jest nieco autobiograficzna, nieco autorefleksyjna... Trump i Kiyosaki opowiadają o swoich doświadczeniach życiowych i o umiejętności czerpania wiedzy z sukcesów i porażek własnych i cudzych. Uczą, jak rozumieć wpływ, jaki nasze otoczenie na nas wywiera, jak znaleźć swoje miejsce na świecie. Podpowiadają, co ich zdaniem pomogło im dostać się na szczyt.

Część IV: Co byś zrobił, gdybyś był na moim miejscu?
Droga na skróty - powiedz mi, jak zostać bogatym, i to szybko! Ta część to 5 rozdziałów z poradami dla ludzi w konkretnych sytuacjach życiowych. Autorzy starają się oddać to, co uznają za najważniejsze w finansach dla ucznia, osoby pracującej na etacie, prowadzącej własny biznes, ale też dla 60-latków. W tym rozdziale Ci, którzy nie lubią słów MLM dowiedzą się, dlaczego powinni zmienić swoje nastawienie (Kiyosaki bardzo ściśle współpracuje z korporacją Amway)...

Część V: Po prostu zacznij działać!
Twój biznes jest jak lustro - pokaże Ci kim jesteś. W ostatniej części książki znajdziemy opowieść o tym, na czym panowie znają się najlepiej: MLM, edukacji i nieruchomościach. A na zakończenie poczytamy kilka rad o przywództwie w wykonaniu dwóch ludzi, których słuchają tysiące (jeśli nie miliony) na całym świecie.

Materiały dodatkowe
To w amerykańskich książkach lubię. Na ostatnich stronach książki znajdziemy kilka tabel i zestawów pytań, które mają w założeniu pomóc Ci w zbliżeniu się do finansowej samoświadomości i niezależności. Ale ciekawszy dodatek otrzymasz po zarejestrowaniu się na stronie książki - są to wypowiedzi obu autorów w plikach audio rozszerzające niektóre tematy podjęte w książce. Dodatkowo firma Rich Dad udostępniła kilkanaście filmów na Youtube, na których obaj panowie omawiają różne aspekty finansów osobistych i biznesu. Oto jeden z tych filmów:


Czy warto?
Książka wydana została przez Instytut Praktycznej Edukacji: 380 stron, twarda okładka z obwolutą i całkiem przyzwoity papier - za 79 złotych. Kupiłem z przyjemnością, mogąc czytać Trumpa po Polsku. Jeśli nie znasz Donalda i nigdy nie czytałeś jego książek - warto zacząć od tej, tym bardziej, że już w pierwszych rozdziałach zauważysz jego przewagę na Robertem. Tak - jestem stronniczy. Czy książka będzie się podobała miłośnikom Kiyosakiego? Oczywiście! Większa część treści pochodzi od Roberta, on też nadaje publikacji tempo i kieruje tematami, odsłaniając kolejne meandry swojej filozofii :). Książkę polecam szczególnie, ze względu na jej staranne wydanie, jako prezent.

Czytałeś 'Dlaczego chcemy, żebyś był bogaty'? Poleciłbyś ją innym? A może i Kiyosaki, i Trump to tylko dwóch cwaniaków, którzy znaleźli kolejny sposób na wyciąganie kasy od ludzi?



1 komentarz:

  1. ja jestem w trakcie jej słuchania, niestety w oryginale po angielsku. Po pierwszej płycie troche się zniechęciłem bo gadali o tym co już było napisane w innych ksiązkach i wszystko się odnosiło głównie do realiów USA. Z twojego streszczenia widze jednak, że będzie warto wysłuchać jej do końca.

    Osobiście cenie obu autorów, Kiyosaki w sumie sprawił, że zacząłem myśleć o pieniądzu w zupełnie inny sposób. Polecam wszystkim jego książki.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...