Podoba Ci się ten blog? Chcesz być na bieżąco z nowościami - subskrybuj kanał RSS... Co to jest RSS?

środa, 7 marca 2012

Raje podatkowe: Singapur


Merlion - symbol Singapuru
(www.wikipedia.org)

Jest na świecie takie państwo, w którym wykonywana jest kara śmierci i kara chłosty, nie ma płacy minimalnej ani rozbudowanego socjalu, a policja może bez nakazu dokonać rewizji w każdym budynku i pomieszczeniu. Ten sam kraj jest jednym z 3 najbogatszych państw na świecie (w zależności od rankingu), nie ma tam ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa, a przychód wolny od podatku wynosi równowartość 50 000 złotych.



Gibraltar wschodu
Singapur, nazywany literacko 'Gibraltarem wschodu' jest kraikiem niemal 1,5 raza większym od Warszawy. Nie ma tam żadnych zasobów naturalnych, a samo państwo powstało... po wyrzuceniu go z Federacji Malezji.

Kiedy Singapur zmuszony został do samodzielności w 1965 roku jego PKB wynosiło około 510 dolarów na osobę. Obecnie PKB (GDP) wynosi tam niemal 60 000 dolarów na osobę według parytetu siły nabywczej miejscowej waluty (dolar singapurski = około 2,5 złotego). Mamy się z kim porównywać, w tej samej statystyce GDP PPP p/c wyciskamy raptem 20 000 $...

Jak się żyje w 'lwim mieście'?
Singapur, poza trzecim GDP PPP p/c na świecie (Polska – 46 miejsce), może poszczycić między innymi takim wskaźnikami, jak Human DevelopmentIndex na poziomie 0.846 (Polska – 0.813, dla porównania: Norwegia – 0.943), czy 2% bezrobociem wśród osób powyżej 15 roku życia zdolnych do pracy.

Nie wspominając o 15,5% odsetku gospodarstw domowych wartych minimum milion, tym razem amerykańskich, dolarów.

Singapur jest też jednym z 'rajów' (bądź 'oaz' podatkowych), które OECD wypisała na swojej liście 'państw stosujących nieuczciwą konkurencję podatkową'. Otóż to – biurwy uczą: jeśli kradniesz, to kradnij dużo. Kradnąc mało jesteś nieuczciwym konkurentem!

Panorama 'raju'
(www.wikipedia.org)
Podatki w Singapurze
Najatrakcyjniejsze elementy systemu podatkowego dalekowschodniego państewka to brak podatku od zysków kapitałowych (naszego 'podatku Belki'), 100 000 SGD ulga podatkowa dla start-upów (przeliczając – 250 000 złotych...), i 50% ulga na kolejne 200 000 SGD.

Wszystkie pozostałe przychody firmowe są rozliczane według 17% liniowej stawki. Jednak rząd Singapuru stosuje ulgi za inwestycje podnoszące wartość firmy, więc... W kontekście ostatniego golenia Polaków przez ich rząd warto też wspomnieć o ekwiwalencie naszego podatku VAT – podatku GST (Goods and Services Tax), rozliczanego wedługliniowej stawki 7%.

Indywidualni rezydenci (wymagane jest przebywanie na terenie Singapuru przez 183 dni w roku) płacą podatek dochodowy od 2% do 20% (podatek progresywny, jest 9 progów, najwyższy = 320 000 SGD), o ile zarobią powyżej 20 000 SGD.

Singapur a Polacy
Od 1993 roku obowiązuje między RP a Singapurem umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która jasno zwalnia 'osoby, które mają siedzibę' (osoby prawne) w Singapurze z naszych 'danin'. Ogólnie jednak należy uważać i zapoznać się z treścią tego dokumentu (link). Obowiązuje bowiem zasada terytorialnego ujmowania przychodu: jeśli na przykład będziesz rezydentem Singapuru, ale będziesz zarabiał wynajmując mieszkanie w Polsce – zapłacisz podatki 'u nas'.

W lwim mieście mieszka i pracuje niewielka grupka Polaków, których dosyć łatwo znaleźć przez internet. Jeśli jednak myślisz o wyjeździe jako 'osoba fizyczna' przygotuj się na stresujący proces uzyskiwania pozwolenia na pracę i wizy pracowniczej. Państwa dobrobytu niechętnie wpuszczają do siebie obywateli państw-nieudaczników.

Ucieczka, czy rozsądek?
Jak każdy, kto zarobił już jakieś pieniądze, staram się jak mogę chronić moje aktywa. Stąd też wzięło się moje zainteresowanie rajami podatkowymi :). W sytuacji, w której 'płemieł' robi co może, aby dobrać nam się do tyłków, to chyba najrozsądniejsze wyjście.

Singapur jest dobrym miejscem i do ulokowania kapitału, i własnego odwłoka. Można by się zastanawiać dlaczego w Polsce się tak nie da, ale to już temat na inne blogi...

14 komentarzy:

  1. U nas tak nie ma bo pieniędzy nie ma, a jak jest to mało... Muszą zżerać z nas po prostu. Szkoda gadać, ale po ostatnich wizytach w urzędzie mnie dobijają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ramka do komentarza mi znika więc napisze pod. Może tak warto przeanalizować Dubaj? Ostatnio czytałem na wykopie i też jak się chce to można w przeciwieństwie do "Polski".

      Usuń
    2. Wieloma rzeczami warto się zająć, żeby tylko czas był... A tu mi blog zarasta :(.

      Poważnie to w weekend wracam do pisania, może i o Dubaju napiszę.

      Usuń
  2. chciałbym by u nas tak było. prowadze cos takiego jak pracownia protetyczna, wrocław to cudowne miasto, ale sa podatki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A jak tam tegoroczny pit online? Jakies pogłoski mnie doszly ze w przyszłym roku bedzie nas rozliczać US. Nice!

    OdpowiedzUsuń
  4. http://firmawsingapurze.pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Jaki jest najlepszy program do rozliczania program pit 2017. Mam 5 pitów w tym roku do rozliczenia i potrzebuję software'u, który pomoże to zrobić w sposób intuicyjny.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ar jūs verslo žmogus, ar moteris? Ar jums reikia pinigų, kad pradėti savo verslą? Ar jums reikia paskolą apmokėti savo skolą arba sumokėti savo sąskaitas arba pradėti gražią verslą? Ar jums reikia pinigų savo projektui? Mes siūlome užtikrintos paskolos bet kokią sumą ir bet kurioje pasaulio vietoje (asmenys, įmonės, nekilnojamojo turto ir juridiniams asmenims) į mūsų norma 2% puikios. Application atsakymų ir atsiųsti daugiau informacijos šiuo elektroninio pašto adresu: (khalifafinancialcompanies@outlook.com arba khalifafinancialcompanies@gmail.com)

    Telefono numeris: +16026337400
    http://khalifafinancialcompany.weebly.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam serdecznie!

    Dziękuję za podstawy opodatkowania biznesu w rajach. Temat od dłuższego czasu bardzo mnie interesuje i warto posiadać takie informacje w pigułce.

    Zapytam jeszcze... Czy w Singapurze możliwe jest zakładanie działalności gospodarczej przez internet?

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki temu, że nie ma tam praktycznie żadnych podatków, rzeczy typu pit 2017 program - podatnik.info są zupełnie niepotrzebne. Chciałbym w Polsce mieć równie duże swobody gospodarcze jak w Singapurze...

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetna sprawa z tymi podatkami w Singapurze. Fajnie byłoby jakby w Polsce były one tak przejrzyste. Dzięki temu wyglądałoby to 100 razy przyjemniej. Na szczęście jednak z pomocą przychodzi mi kancelaria podatkowa Jeżak, która załatwia wszystkie potrzebne kwestie podatkowe w moim imieniu.

    click here

    OdpowiedzUsuń
  10. Kolejnym takim rajem podatkowym jest Malta. Wiele firm, nawet z Polski zakłada tam działalność gospodarczą. O innych rajach podatkowych rozpisuje się tutaj i doradzam w jaki sposób otwierać w tych krajach firmy.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja z kolei często spotykam raje podatkowe na cyprze.
    https://kryptosi.pl/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...